Historia szkoły

Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Klementynowie mieści się w budynku dawnej szkoły podstawowej, o której tradycjach i historii nie można nie wspomnieć.
Została założona w 1904 roku, lecz początek szkolnictwu na tym obszarze dała szkoła niemiecka. To do niej, do 1904 roku uczęszczały dzieci niemieckie i polskie.
W pierwszych latach istnienia placówki bardzo często dochodziło do zmian nauczycieli, a w związku z tym do zaniedbań edukacyjnych uczniów. W 1917 roku podzielono szkołę w Klementynowie na dwie odrębne jednostki, tworząc jednocześnie placówkę oświatową w Bilskiej Woli. Decyzja ta okazała się jednak niekorzystna, bowiem ze względu na małą liczbę uczniów w poszczególnych jednostkach nie można było utworzyć kolejnego oddziału.
Dopiero, gdy 01.09.1926 roku kierownikiem szkoły w Klementynowie został Aleksander Michalak (jedna z najbardziej zasłużonych osobowości tutejszej placówki), w wyniku jego starań w roku 1927 doszło do połączenia szkół i utworzenia czwartego oddziału. Dwa pierwsze oddziały nadal mieściły się we wsi BilskaWola, a pozostałe w Klementynowie.
W tym okresie lekcje prowadziło dwóch nauczycieli. Frekwencja była zastraszająco niska, aż do tego stopnia, że rodzice ponosili kary pieniężne. W okresie tzw. kopanek, które przypadały na pierwszą połowę października uczniowie starszych oddziałów byli zwalniani z obowiązku szkolnego. Również w czasie srogich zim nauka w szkole była wstrzymywana. Wpływało to na późniejszą promocję do następnego oddziału lub na ukończenie szkoły.
W szkole bardzo dbano o wartości religijne.
Zarówno rozpoczęcie, jak i koniec roku szkolnego poprzedzony był mszą świętą. Lekcje religii odbywały się jednak rzadko zw względu na niesystematyczne pojawianie się księdza.
Szkoła od początku swego istnienia stała się niewielkim światełkiem w mroku niewiedzy i zacofania, w jakim żyli ówcześni mieszkańcy. Na zebraniach z rodzicami kierownik szkoły starał się obrazowo przedstawiać problemy z jakimi borykał się ówczesny świat. Niejednokrotnie był jedynym źródłem informacji i wielkim autorytetem.
Już w 1927 roku obchodzono tu Święto Ziemi zwane wówczas Świętem Sadzenia Drzew. Wtedy to posadzono kilkadziesiąt sadzonek wokół szkoły. Bardzo uroczyście obchodzono święta: Trzeciego Maja, rocznice Odzyskania Niepodległości, wybuchu Powstania Listopadowego i Styczniowego.
Szkoła stanowiła w tamtych czasach również miejsce wyborów do różnych instytucji rządowych.
Podczas drugiej wojny światowej, mury szkoły były świadkami wielu zmian nauczycieli i represji na polskim szkolnictwie. Nauczycielami często zostawali polscy oficerowie, którzy potrzebowali schronienia przed wojskami okupanta. W tym czasie wielką odwagą i przywiązaniem do polskiej ziemi wykazał się były nauczyciel z niemieckie szkoły – Sheler, udzielał on schronienia i ostrzegał przed planowymi łapankami.
Po drugiej wojnie światowej kierownikiem szkoły został pan Ryszard Podlejski – osoba wielce zasłużona dla tutejszego środowiska, szanowana i ciesząca się ogromnym autorytetem. Niejednokrotnie pełnił on rolę lekarza, urzędnika,mediatora, sędziego.
Od roku 1985 do 2002 szkoła zarządzałą pani Henryka Szymczyk była absolwentka. W tym czasie placówka mieściła się w trzech miejscach ( (Bilska Wola, Skąpik i Klementynów).
W 2002 roku funkcję dyrektora objęła pani Iwona Mucha. Od tego czasu dzięki pomocy władz samorządowych i rodziców placówka przeszła generalny remont i rozbudowę. W wyniku adaptacji pomieszczeń znajdujących się przy szkole pozyskano nowe sale lekcyjne i dzieci mogą się już uczyć w jednym budynku.
Szkoła funkcjonowała do 21 sierpnia 2012 roku – uchwałą władz samorządowych została zlikwidowana.
Dzięki staraniom przede wszystkim rodziców, a także nauczycieli z dniem 1 września 2012 roku szkołę przejęło Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.
Funkcję dyrektora szkoły przejęła pani Jolanta Hernoga – osoba wykazująca niezwykłą troskę o uczniów, nauczycieli i wyposażenie szkoły, mająca wspaniały kontakt ze środowiskiem lokalnym.
W dniu 7 listopada 2012 roku dokonano poświęcenia szkoły przez biskupa Jana Wątrobę. Była to niezwykła uroczystość zarówno dla uczniów jaki i społeczeństwa lokalnego. Nigdy jeszcze mury tej szkoły nie gościły tylu wyjątkowych gości z całej Polski.
Szkoła poszczycić się może nowoczesną pracownią komputerową ze stałym łączem internetowym. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w licznych konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Są to konkursy sportowe, plastyczne. Konkursy piosenki, konkursy teatralne, konkursy przedmiotowe. Osiągają znaczne sukcesy, zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia.
Zawdzięczają to m.in. wspaniałej kadrze nauczycielskiej, która stara się rozwijać w młodych pokoleniach nie tylko wiedzę przedmiotową, ale również wartości religijne, patriotyczne, społeczne,a także wychowywać człowieka twórczego, kreatywnego, poszukującego nowych rozwiązań.